Menu Główne

Statut Szkoły Regulamin Publicznej Szkoły Podstawowej w Łękach Pomoc psychologiczno-pedagogiczna Program wychowawczo-profilaktyczny Wnioski i rekomendacje z ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego Cyberprzemoc - procedura postępowania Standardy Ochrony Małoletnich

Dokumenty

Cyberprzemoc - procedura postępowania

WERSJA PDF: Cyberprzemoc_-_procedura._Publiczna_Szkola_Podstawowa_w_Lekach.pdf

WERSJA GRAFICZNA: PROCEDURY_POST._W_PRZYPADKU7_CYBERPRZEMOCY_W_SZKOLE.pdf

 

Procedura postępowania w  Publicznej Szkole Podstawowej  w Łękach

w sytuacji cyberprzemoc

 

  1. Ujawnienie przypadku cyberprzemocy – osobą zgłaszającą fakt prześladowania może być poszkodowany uczeń, jego rodzice, inni uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły lub inna osoba dorosła.
  2. Ustalenie okoliczności zdarzenia – wszystkie przypadki przemocy powinny zostać właściwie zbadane, zarejestrowane i udokumentowane
    1. Jeśli wiedzę o zajściu posiada nauczyciel nie będący wychowawcą, powinien przekazać informację wychowawcy klasy, który informuje o fakcie pedagoga szkolnego i dyrektora.
    2. Pedagog szkolny wspólnie z wychowawcą powinni dokonać analizy zdarzenia – ustalić okoliczności, tożsamość sprawcy i ewentualnych świadków oraz zaplanować dalsze postępowanie.
    3. Na etapie zabezpieczania dowodów i ustalania tożsamości sprawcy cyberprzemocy z pedagogiem i wychowawcą współpracuje nauczyciel informatyki.
  3. Identyfikacja sprawcy – w wykryciu sprawcy cyberprzemocy mogą pojawić się trudności, ponieważ wielu sprawców posługuje się „skradzioną tożsamością”, wykorzystując telefony innych uczniów, profile w serwisach społecznościowych, ich konta pocztowe itp. do wysyłania wiadomości bądź zamieszczania krzywdzących materiałów.
    1. W identyfikacji sprawcy mogą pomóc:
      • świadkowie – inni uczniowie odwiedzający „obraźliwe” strony mogą posiadać informacje na temat ich autora, mogą też zidentyfikować numer telefonu komórkowego sprawcy, jeśli nie jest on zastrzeżony.
    2. Gdy ustalenie sprawcy nie jest możliwe, należy skontaktować się z dostawcą usługi w celu usunięcia z sieci kompromitujących lub krzywdzących materiałów. Do podjęcia takiego działania zobowiązuje administratora serwisu art. 14 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
  4. Zabezpieczanie dowodów.
    1. Wszelkie dowody cyberprzemocy powinny zostać zabezpieczone i zarejestrowane. Należy zanotować datę i czas otrzymania materiału, treść wiadomości oraz, jeśli to możliwe, dane nadawcy (nazwę użytkownika, adres e-mail, numer telefonu komórkowego itp.) lub adres strony www, na której pojawiły się szkodliwe treści czy profil, kopia wpisów.
    2. Z tak zebranym materiałem powinny zapoznać się wszystkie zaangażowane w sprawę osoby: dyrektor i pedagog szkolny, rodzice, a wreszcie policja, jeśli doszło do złamania prawa.
    3. Sposoby zarejestrowania dowodów cyberprzemocy: Telefon komórkowy – nie kasować wiadomości, zapisywać wszystkie zarówno tekstowe, jak i nagrane na pocztę głosową w pamięci telefonu. Komunikatory – niektóre serwisy pozwalają na zapisywanie rozmów. Można również np. skopiować rozmowę, wkleić do dokumentu Word lub innego edytora tekstu, zapisać i wydrukować. Strony serwisów społecznościowych, www – aby zachować kopię materiału, który widzisz na ekranie, wciśnij jednocześnie klawisze Control (Ctrl) i Print Screen, a następnie wykonaj operację „Wklej” w dokumencie Word. Czat – podobnie jak w przypadku stron www, jeśli chcesz zachować kopię materiału, który widzisz na ekranie, wciśnij klawisze Control i Print Screen, a następnie wykonaj operację „Wklej” w dokumencie Word. Możesz też po prostu wydrukować interesującą cię stronę. E-mail – wydrukuj wiadomość, prześlij ją do nauczyciela lub pedagoga, który zajmuje się ustaleniem okoliczności zajścia. Zachowanie całości wiadomości, a nie tylko samego tekstu jest bardziej pomocne, ponieważ zawiera informacje o jej pochodzeniu.
  5. Sporządzenie dokumentacji z zajścia.
    1. Pedagog szkolny zobowiązany jest do przeprowadzenia rozmów ze sprawcą, poszkodowanym, ich rodzicami i świadkami zdarzenia oraz do sporządzenia stosownej notatki służbowej. Dokument powinien zawierać datę i miejsce rozmowy, personalia osób biorących w niej udział, opis ustalonego przebiegu wydarzeń, podpisy.
    2. Rozmowa przebiega w obecności świadka (np. wychowawcy).
    3. Jeśli zostały zabezpieczone dowody cyberprzemocy, należy je włączyć do dokumentacji pedagogicznej (wydruki, opis itp).
  6. Współpraca szkoły z policją i sądem rodzinnym. Większość przypadków cyberprzemocy nie wymaga powiadamiania sądu rodzinnego czy policji i powinna być rozwiązywana przy użyciu dostępnych w szkole środków wychowawczych.
    1. Istnieją jednak sytuacje, gdy konieczne staje się zgłoszenie sprawy do sądu rodzinnego, a mianowicie:
      • jeśli rodzice sprawcy cyberprzemocy odmawiają współpracy lub nie stawiają się do szkoły, a uczeń nie zaniechał dotychczasowego postępowania,
      • gdy szkoła wykorzysta wszystkie dostępne jej środki wychowawcze (rozmowa z rodzicami, konsekwencje regulaminowe wobec ucznia, spotkania pedagogiem itp.), a ich zastosowanie nie przynosi pożądanych rezultatów.

 

Powiadomienie sądu rodzinnego następuje na drodze pisemnej przez dyrektora szkoły na wniosek pedagoga i wychowawcy.

 

    1. Poważne przypadki cyberprzemocy przebiegające z naruszeniem prawa (np. groźby karalne, propozycje seksualne, publikowanie nielegalnych treści itp.) powinny zostać bezwzględnie zgłoszone na policję. Zgłoszenia dokonuje dyrektor szkoły.

 

Schemat działania

 

Ujawnienie przypadku cyberprzemocy

Rozmowa z ofiarą cyberprzemocy (wsparcie, porada)

Ustalenie okoliczności zdarzenia (zebranie, zabezpieczenie dowodów, ustalenie w miarę możliwości sprawców)

Powiadomienie dyrektora, pedagoga

Analiza zdarzenia

Powiadomienie rodziców poszkodowanego ucznia o zdarzeniu, działaniach szkoły, porada i pomoc, spisanie notatki

Powiadomienie Policji, Sądu Rodzinnego

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa w Łękach
    32-823 Szczepanów
    Łęki 206
  • (014) 684 70 50

Galeria zdjęć